Pasniegtas “Gada balvas dizainā 2009 “

Piektdien, 2. oktobrī, Ķīpsalā svinīgā ceremonijā noskaidroja Latvijas labākos 2009. gada dizainerus un pasniedza “Gada balvu dizainā” interjera, vides, modes, fotogrāfijas, produktu un iepakojumu dizaina nominācijās.

“Gada balvu dizainā 2009” ieguva interjeriste Ausma Ķibilde, arhitekti Vita Balode, Andris Kokins, Kaspars Kaupe (SIA “KK arhitekts”)), modes māksliniece Agnese Narņicka, fotogrāfs Juris Kmins un dizainere Ieva Strazdiņa sadarbībā ar uzņēmumu SIA “Umbra”.

“Gada balvas dizainā 2009” mērķis ir noteikt izcilākos divu pēdējo gadu dizaina sasniegumus Latvijā, apzināt un popularizēt kvalitatīvākos projektu risinājumus Latvijas rūpnieciskajā un unikālajā dizainā, kā arī atzīmēt labākos interjera dizaina projektus, Latvijas produktu dizainu, to autorus un izpildītājus, kā arī sekmēt radošās industrijas attīstību. Konkursu “Gada balva dizainā 2009” organizē Latvijas Dizaineru savienība sadarbībā ar Modes Dizaina asociāciju, nodibinājumu “FotoForma” un ar Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrības BT 1 atbalstu.

Darbi tika vērtēti nominācijās “Interjeru dizains” (kategorijās privātais, biroju un sabiedriskais interjers), “Vides dizains” (reklāmas un izkārtnes, fasāžu krāsu dizains un dizaina objekti pilsētvidē) un “Produktu dizains un iepakojums” trīs kategorijās.

Nominācijā “Interjeru dizains” Gada dizaina balvu kā labākā dizainere ieguva Ausma Ķibilde par darbu “Pārventas bibliotēka Venstspilī”.

Labākais biroja interjers

1. A/S UPB birojs Maskavas ielā, autors – Mārtiņš Pīlēns 2. SIA Latio biroja telpas Rīgā, Elizabetes ielā, autores – Agate Romanovska un Kristīne Amatniece, i/b XYZ interjeri 3. Eko Investora biroja interjers, Rīgā, autori – Vēsma Kontere McQuillan un Ingūna Elere.

Labākais privātais interjers

1. Privātmāja Zaru ielā, Rīgā, autore – Zane Tetere 2. Privātmāja ezera krastā, autore – Ieva Grusriņa–Milbrete 3. Privātmāja Candera ielā, Rīgā, autores – Margarita Budze un Ramona Pēkšēna-Neiberga.

Labākais sabiedriskais interjers

1. Pārventas bibliotēka Ventspilī, autore – Ausma Ķibilde 2.Teātra nams “Jūras vārti” Ventspilī, autori – Imants Rubīns, Ivo Tacs, i/b INRA Dizains. 3. SIA Gaismas stils biroja un ekspozīcijas telpas, Rīgā, autores – Iluta Rode un Baiba Giniborga-Asere, i/b XYZ interjeri.

Nominācijā “Vides dizains” Gada balvu dizainā kā labākie dizaineri ieguva Vita Balode, Andris Kokins, Kaspars Kaupe par “Lauku, Sarkanmuižas dambja un Brīvības ielu Ventspilī kvartāla krāsu risinājumu”. Pirmo vietu kategorijā “Fasāžu krāsu dizains” ieguva arhitekte Māra � ēnberga par dzīvojamo māju Jūrmalā, Andreja ielā 6. Savukārt 1. vietu kategorijā “Dizaina objekti pilsētvidē” ieguva Inta Berga par strūklaku “Apvārsnis”. Kategorijā “Reklāmas un izkārtnes” iesniegtie darbi saņēma dažādas simpātiju balvas.

Nominācijā “Produktu un iepakojuma dizains” (rūpnieciskā, unikālā un iepakojuma kategorijas) Gada balvu dizainā ieguva Ieva Strazdiņa par “Purpurs dizaina papīrlietas” kolekciju “Something/Nothing Special”.

Unikālais dizains rezultāti:

1. vieta – Iveta Deģe, austas lina šalles un kaklasaites “Līdzsvars un harmonija” 2. vieta – Gints Zommers, šūpulītis “Ciba” 3. vieta – Maija Rezenberga, prāta spēle “Prāta klucītis”.

Rūpnieciskā dizaina rezultāti:

1. vieta – Ieva Strazdiņa, papīrlietu sērija “Something/Nothing Special”. 2. vieta – Jānis Rauza, Ieva Anfdžāne, Rauzas kompānijas “Mint skrūvbeņķis” 3. vieta – Roberts � ēnbergs metāla grils “UFFO 8”.

Iepakojuma dizaina rezultāti:

1. vieta – Aina Mālmeistere, iepakojums “Krustiņķeblim” 2. vieta – Laura Danilāne, iepakojumu sērija “Patte” 3. vieta – Iveta Deģe, austu linu šaļļu un kaklasaišu iepakojums.

Pirmoreiz tika piešķirta gada balva “Foto dizainā” ar mērķi sākt fotoattēlu dizaina kvalitātes apzināšanu, izkopšanu un Latvijas mākslinieku izcilāko darbu popularizēšanu, kā arī veicināt profesionāli augstvērtīgu fotodizaina darbu izmantošanu publiskajā telpā un privātos interjera objektos Latvijā. Gada balvu dizainā ieguva Juris Kmins, otro vietu Jevgēņija Bekere-Ančipolovska, savukārt trešo vietu ieguva Juris Kalniņš. Balvu par labāko debiju ieguva Jevgēņija Bekere-Ančipolovska, par labāko vides objektu Juris Kmins, subjektīvajā komunikācijā balvu un žūrijas lēmumu par profesionālo diapazonu ieguva Juris Kalniņš, web dizaina kategorijā pirmo vietu ieguva Agris Dzilna. Žūrijas speciālbalvu par intelektuālo izaicinājumu ieguva Uldis Balga.

Nominācijā “Modes dizains” gada balvu dizainā ieguva Agnese Narņicka par kolekciju “Cipari”. Balvu par labāko darbu ražošanai ieguva Dace Sāmīte par bērnu apģērbu kolekciju “Cherry blosom – kids”, par labāko modes konceptu balvu ieguva Agnese Narņicka, par labāko modes foto balvu ieguva Aleksandra Samuļenkova par modes fotogrāfiju sēriju “Paslēpes”.

Mākslas konkursa “Otrā iespēja” uzvarētāji

Līdzās “Gada balva dizainā” ekspozīcijai, izstādē “Baltic Furniture” ir skatāmi arī neformālā dizaina mākslas konkursa “Otrā iespēja” darbi, kurā aicināti piedalīties radošie profesionāļi un studējošie jaunieši ar asprātīgiem, estētiski noformētiem un funkcionāli lietojamiem objektiem, kuri veidoti no ražošanas un sadzīves atlikumiem.

Labākās dizaineres titulu konkursā “Otrā iespēja” ieguva Marta Ģibiete par darbu “Pudeļtrauki”. Mākslinieka Pētera Sidara mākslas darbu par labāko darbu konkursā “Otrā iespēja” ieguva Ināra Gauja un Ingrīda Zābere par darbu “Recycled.lv”. Par labākajām skolām konkursā “Otrā iespēja” tika atzītas Rīgas Dizaina un mākslas vidusskola, Ogres amatniecības vidusskola un Māras Muižnieces Rīgas mākslas skola.

Noslēdzies konkurss “Baltijas mēbeļu ražotāju dizaina balvu 2009” Konkursā “Baltijas mēbeļu ražotāju dizaina balvu 2009” divās kategorijās – “Rūpnieciskais dizains” un “Unikālais dizains” tika vērtēts 21 darbs. Konkursa žūrija par ļoti perspektīviem darbiem atzina Selgas Tropas plauktu moduļu sistēmu “Raibs ir”, Ineses Leites daudzfunkcionālo paklāju “Bubu”, Jāņa Mežuļa (SIA “Kate”) biroja mēbeļu grupu “Frii”, Arvja Sproģa bāra krēslu “b_stool”, kā arī Aigara Meždreija (SIA “Feidi”) priekšnama iekārtu “Wave”. Žūrija šogad izlēma GRAND PRIX nepiešķirt.

Konkursu vērtēja Latvijas Mākslas akadēmijas asociētā profesore Barbara Ābele, Latvijas Mākslas akadēmijas docents Arvīds Endziņš, žurnāla “DEKO ” žurnāliste un mākslas vēsturniece Anita Pīra, Latvijas Iepakojuma asociācijas valdes locekle un Latvijas Iepakojuma sertifikācijas centra valdes locekle Iveta Krauja, Frankfurtes meses pārstāve Latvijā, Lietuvā, Igaunijā un Baltkrievijā Monika Demmlere, Igaunijas Dizaineru savienības biedrs, produktu dizainers Igors Volkovs, “Latvijas mēbeles” valdes loceklis, “Nakts mēbeles” īpašnieks Juris Griķis, Dānijas dizaina studijas „Komplot design” dizaineris Boriss Berlins, Eiropas universālā Dizaina asociācijas prezidents Fins Petrens, Eiropas universālā dizaina asociācijas loceklis un eksperts Pīts Kērčers.

Konkursu rīkoja Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrība BT 1 sadarbībā ar Latvijas Dizaineru savienību un asociāciju “Latvijas mēbeles”.